Polskie premiery filmowe 2014

Kolejny rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kilka ciekawych nowości kinowych. Czym zaskoczą nas rodzimi twórcy i jak wypadną polskie filmy 2014? Wkrótce się przekonamy. Mam tylko nadzieję, że będzie lepiej niż gorzej i zalążek zmian zachodzących w naszej kinematografii wykiełkuje w odpowiednim – rozrywkowym, a nie pseudoartystycznym – kierunku.

polskie filmy 2014

Poniżej pierwsza część subiektywnego zestawienia filmów, które spróbują podbić serca widzów już za kilka miesięcy.


Jack Strong

Data premiery: 7 lutego 2014
Gatunek: Thriller, Szpiegowski, Sensacyjny
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Obsada: Marcin Dorociński, Patrick Wilson, Maja Ostaszewska

jack_strong_plakatZwiastun: Ostry, intrygujący, jednym słowem – bezbłędny (poza planszą tytułową – czcionka coś mi nie leży). Widziałem ten trailer przynajmniej 10 razy. Jeszcze jeden seans, a będę musiał podwędzić negatyw filmu z laboratorium, bo wątpię czy wytrzymam do lutego. Zapowiada się aż za dobrze.
Plakat: Pomysł ok (+10 za brak białego tła), ale wykonanie razi sztucznością. Poza tym różowe logo Tauronu? Naprawdę nie zgodzili się na umieszczenie zwyczajnego, białego napisu, który kolorem nie rozwaliłby całej palety i efektu?
Szansa na sukces: Powiem inaczej – to nie ma prawa się nie udać. Władysław Pasikowski jest dla mnie gwarancją dobrego kina. Nie zawiodło mnie „Pokłosie” (mówcie co chcecie, ale drugiego tak dobrze wyreżyserowanego filmu polskie kino dawno na oczy nie widziało). „Jack Strong” dotrze do jeszcze szerszej widowni. Coś koło miliona może być.
Prawdopodobieństwo porażki: Nie biorę tego nawet pod uwagę.
Czy pójdę na to do kina? Bezapelacyjnie.


Kamienie na szaniec

Data premiery: 7 marca 2014
Gatunek: Dramat, Wojenny, Historyczny
Reżyseria: Robert Gliński
Obsada: Tomasz Ziętek, Kamil Szeptycki, Marcel Sabat

Zwiastun: Na chwilę obecną brak, ale jest za to świetny teaser. Wygląda na to, że o poziom realizacji nie trzeba się bać.
Plakat: Brak.
Szansa na sukces: Szkoły zdecydowanie na to pójdą. Już panie wychowawczynie zaklepują terminy wyprawki do kina. Książka w końcu jest tak gruba, że mało który gimnazjalista da radę ją przeczytać. Powiedziałbym 1,2 mln widzów, ale to nie Wajda, więc może coś koło 0,9 – 1 mln uda się przyciągnąć. Premiera przed podobnym tematycznie „Miastem 44” działa na korzyść „Kamieni”.
Prawdopodobieństwo porażki: Żadne. Chyba, że… nagle przeminie moda na szkolne szturmowanie kin z okazji kolejnego polskiego filmu historycznego. Nie. Sory, przyśniło mi się.
Czy pójdę na to do kina? A co mi tam, mogę pójść w wolnej chwili.


Miasto 44

Data premiery: 19 września 2014
Gatunek: Wojenny, Niehistoryczny
Reżyseria: Jan Komasa
Obsada: Józef Pawłowski, Anna Próchniak, Zofia Wichłacz
Zwiastun: Brak.

miasto_44_

Plakat: Powstańcy odpicowani jak na studniówkę. Mam nawet wrażenie, że wyglądają schludniej niż współczesna młodzież. Albo graficy za bardzo ich wygładzili, albo te wszystkie kremy i odżywki z reklam naprawdę działają.
Szansa na sukces: „Sala samobójców” od strony realizacyjnej prezentowała się niemal nienagannie. Gorzej wypadł upraszczający wszystko scenariusz. Z kolei wojna to temat bardzo drażliwy w naszym kraju, co zdążyli już udowodnić powstańcy atakując ten film przed premierą (darmowy rozgłos). Jestem jednak przekonany, że niekumate panie polonistki zamiast poczytać o „scenach seksu i mordowania jeńców”, potraktują produkcję jako kolejny film edukacyjny dla gimnazjalistów. Premiera ma być we wrześniu, czyli sezonie wycieczek szkolnych. 1 mln widzów nie powinien być problemem. Do samego filmu jestem nastawiony sceptycznie – głównie obawiam się o scenariusz i to nie pod względem „zgodności historycznej”, ale zwykłej logiki i wiarygodności. Proszę, zaskoczcie mnie.
Prawdopodobieństwo porażki: Minimalne. Za dużo włożono w ten film, by miał się nie zwrócić.
Czy pójdę na to do kina? Pośpiechu nie ma. Zobaczyłbym najpierw zwiastun i poczytał kilka recenzji.


Pod Mocnym Aniołem

Data premiery: 17 stycznia 2014
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Izabela Kuna

Zwiastun: Zdecydowanie mnie nie bawi i tu punkt dla Smarzowskiego – za dużo takich „panów” widzę w komunikacji miejskiej, żeby oglądać ich jeszcze na ekranie.
Plakat: Brak? Na miesiąc przed premierą?
Szansa na sukces: Wybitnie niekomercyjna „Róża” oprócz zgarnięcia worka nagród, przyciągnęła prawie 0,5 mln widzów (pewnie dzięki Dorocińskiemu – drogie Panie). Slalom po festiwalach zakończy się sukcesem, ale pod względem frekwencji raczej „Róży” nie przebije. Obstawiam w porywach 300-400 tysięcy widzów.
Prawdopodobieństwo porażki: Żadne. Film nastawiony jest na bycie „kinem autorskim”, więc krytycy będą zachwyceni, choć pewnie troszkę nosem pokręcą dla równowagi.
Czy pójdę na to do kina? Nie mam tego w planach.


Wkręceni

Data premiery: 10 stycznia 2014
Gatunek: Komedia
Reżyseria: Piotr Wereśniak
Obsada: Piotr Adamczyk, Bartosz Opania, Paweł Domagała

wkreceni_plakatZwiastun: Gorzej niż się spodziewałem. „Och Karol 2” miał świetny teaser i sympatycznie przeciętny zwiastun. Natomiast „Wkręceni”… brak mi słów. Obejrzyjcie sami.
Plakat: Jasno sugeruje komedię niskich lotów, którą zapomnisz zanim seans zdąży się skończyć.
Szansa na sukces: Z jednej strony w 2013 widzowie udowodnili, że nie są zainteresowani polskimi komediami, a z drugiej dawno nie było żadnej, która by próbowała wyciągnąć z nich trochę kasy. Pod tym względem „Wkręceni” mogą nieoczekiwanie przełamać złą passę i z braku lepszej konkurencji okazać się sukcesem. Sam nie bardzo w to wierzę, ale jak pójdzie ogółem te pół miliona, to będzie dobrze.
Prawdopodobieństwo porażki: Bardzo duże. Piotr Adamczyk nie jest już na topie jak 2 lata temu. Zwiastun zniechęca bardziej niż powinien, ale i tak w telewizji puszczą tylko 10-sekundowy spot z hasłem „komedia roku”, więc nikt nie zdąży się zrazić.
Czy pójdę na to do kina? Nie. Ten typ polskich komedii nigdy mnie nie bawił. Miłego seansu, dajcie znać jak było.


W zasadzie ta piątka to obecnie najgłośniejsze polskie filmy 2014. Trzy z nich mają szansę podbić box office. Trochę mało.


Przeczytaj również:

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.2

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.3

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.4