Polskie premiery filmowe 2014

Czas na drugą część. Tradycyjnie już polskie premiery kinowe 2014, mają to do siebie, że do samego końca nic o nich nie słychać. Ale udało się – odkopałem tą najciekawszą część. Muszę przyznać,  jestem zdziwiony, jak dużo interesujących produkcji  nadchodzi. Oczywiście na stronę internetową PISFu (ostatnio coraz rzadziej aktualizowaną) i Filmweb nie ma co tu liczyć. Trzeba szukać na własną rękę.


Hiszpanka

hiszpanka polskie premiery kinowe 2014Data premiery: jesień 2014
Gatunek: Historyczny, Kryminał, Thriller
Reżyseria: Łukasz Barczyk
Obsada: Jakub Gierszał, Jan Peszek, Crispin Glover
Opis: Opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku pierwszej wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych, usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Doktora Abuse, pracującego dla Pruskiej Armii.
Szansa na dobre kino: Ogromna. Budżet to podobno 20 mln złotych, do tego międzynarodowa obsada + Jakub Gierszał. Fikcyjna intryga przeplatająca się z Powstaniem Wielkopolskim. Jak tylko będzie to w klimacie „Hanussena”, to biegnę od razu.
Czy pójdę na to do kina? Koniecznie.


Bogowie

bogowie polskie premiery kinowe 2014Data premiery: jesień 2014
Gatunek: Dramat, Biograficzny
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki
Opis: Historia początków kariery profesora Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany zabieg przeszczepu serca.
Szansa na dobre kino: Temat szalenie ciekawy. Twórcy wspominają o buncie przeciwko systemowi, konflikcie pokoleń. Ja już jestem zainteresowany. Akurat te motywy są dzisiaj bardziej na czasie niż kiedyś. Potencjał na dobre kino biograficzno-motywujące jest. Jakby dołożyć dobry marketing, to do kin mogłoby pójść nawet te 0,5 mln.
Czy pójdę na to do kina? Zależy jakie będą proporcje biografii, a walki jednostki z systemem.


Fotograf

fotograf polskie premiery kinowe 2014Data premiery: 2014
Gatunek: Thriller, Sensacyjny
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Obsada: Tomasz Kot, Adam Woronowicz, Agata Buzek, Alexandr Baluev
Opis: Tytułowy – fotograf, to nieuchwytny seryjny morderca, który przy zwłokach ofiar zostawia kartoniki z numerkami. Czy uda się go złapać?
Szansa na dobre kino: Jest. Ciężko jeszcze oceniać, na ile będzie to elektryzujący thriller, a na ile kino historyczne. Tło odgrywa ważną rolę, byle tylko nie przyćmiło głównej intrygi. Trzymajmy się dobrej myśli i googlujmy kolejne doniesienia na temat tego filmu.
Czy pójdę na to do kina? Na chwilę obecną tak. Czekam jednak na zwiastun.


Obietnica (roboczy tytuł: Słowo)

obietnica polskie premiery kinowe 2014Data premiery: 2014
Gatunek: Dramat psychologiczny
Reżyseria: Anna Kazejak
Obsada: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska
Opis: Środowisko młodzieży licealnej. Lila dowiaduje się, że jej chłopak całował się na imprezie z inną dziewczyną. Stawia mu ultimatum: Janek ma 24 godziny, by udowodnić swoją miłość.
Szansa na dobre kino: Komasa i Rosłaniec pokazali, że bardzo łatwo jest spłaszczyć i przedstawić polskich nastolatków jako rozkapryszonych kretynów. Bo jak inaczej? Chciałbym, żeby tym razem obyło się bez jakiejś łopatologii czy podskórnego nabijania się z dylematów młodzieży. Da się to załatwić?
Czy pójdę na to do kina? Jeśli to będzie film leżący po drugiej stronie „Bejbi Blues” i „Sali samobójców”, to chętnie rzucę okiem.


Hel

Data premiery: 2014
Gatunek: Thriller
Reżyseria: Paweł Tarasiewicz, Katarzyna Priwieziencew
Obsada: Philip Lenkowsky, Marcin Wójcik, Marcin Kowalczyk, Małgorzata Krukowska
Opis: Na półwyspie helskim ginie trójka młodych turystów. Bohaterowie starają się dowiedzieć, co zaszło.

Szansa na dobre kino: Nienawidzę eksperymentów filmów – trzęsąca się kamera, pełne zagadek, irytujące, enigmatyczno-flegmatyczne sceny – to zdecydowanie nie dla mnie. Zapowiada się mieszanka Grindhouse’a (muzyka w trailerze już jest) z thrillerem satanistycznym, a przy okazji bardzo męczący w odbiorze seans. Pewnie dystrybucja ograniczy się do kin studyjnych i za rok „Hel” stanie się kolejną produkcją z marnymi 30 tys. widzów na koncie.
Czy pójdę na to do kina? Nie zdążę. Za szybko go zdejmą.


Obywatel

obywatel polskie premiery kinowe 2014Data premiery: 7 listopad 2014
Gatunek: Komediodramat
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Obsada: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Małgorzata Dobrowolska, Magdalena Boczarska
Opis: Historia o ludziach z pokolenia Jerzego Stuhra. Marzec ’68, stan wojenny, wolne wybory i życie w wolnej Polsce.
Szansa na dobre kino: Festiwale i nagrody lubią Jerzego Stuhra, więc o statuetki, którymi można chwalić się na plakatach, nie trzeba się martwić. Sam film wydaje mi się zbyt osobisty, by mógł zainteresować większą grupę widzów. Wejdzie on w ogóle do szerokiej dystrybucji?
Czy pójdę na to do kina? Nie moje klimaty.


Pani z przedszkola

pani_z_przedszkola polskie premiery kinowe 2014Data premiery: jesień 2014
Gatunek: Dramat, Obyczajowy (?)
Reżyseria: Marcin Krzyształowicz
Obsada: Karolina Gruszka, Łukasz Simlat, Agata Kulesza, Adam Woronowicz
Opis: Przewrotna historia miłosna, a zarazem sentymentalne spojrzenie na dzieciństwo.
Szansa na dobre kino: Niewielka. Przez chwilę liczyłem, że może będzie to jak „Mój rower”, trochę sentymentalna, refleksyjna, a mimo to ciepła historia, którą z przyjemnością każdy chciałby obejrzeć. Jednak materiał z planu i wypowiedzi twórców kreują film bardziej na dramat (z elementami komedii?). Może z 200 tys. widzów.
Czy pójdę na to do kina? Nie bardzo.


Dżej Dżej

dzej dzej polskie premiery kinowe 2014Data premiery: 30 maj 2014
Gatunek: Komedia
Reżyseria: Maciej Pisarek
Obsada: Borys Szyc, Justyna Sieniawska, Jan Wieczorkowski
Opis: Bohater zakochuje się w uwodzicielskim głosie swojego GPSa.
Szansa na dobre kino: Nie ma, a jako uzasadnienie posilę się faktem, że Borys Szyc w latach 2011-2012 przyjmował dla kasy wszystkie role jak leci. Dzięki temu jego filmy stały się synonimem wyrażenia: „omijać z daleka”. Zdjęcia do „Dżej Dżej” były kręcone właśnie w 2012. Film trochę sobie leżakował, ale etykietki „młodego, dobrego aktora” Szyc już nie odzyska. Sympatii widzów również.
Czy pójdę na to do kina? Nie.


Nie ma co, polskie premiery 2014 dają mi w kość. Kiedy myślę, że już mam listę wszystkich nadchodzących produkcji, to zawsze gdzieś trafiam i wynajduję kolejną. Odnoszę wrażenie, że mało kto w Internecie wspiera rodzimą kinematografię. Ale z tą tezą rozprawię się później.

Jak na ironię, przed pisaniem tych słów, odwiedziłem portalfilmowy.pl, który zaprezentował nową szatę graficzną i… listę polskich obrazów w produkcji 2014. To już coś, choć z kolei lista premier wciąż pozostaje uboga.


Przeczytaj również:

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.1

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.3

Polskie filmy 2014 – zapowiedzi – cz.4